X Forum Nowej Gospodarki, czyli moc innowacji w PNT EC!

To już dziesiąte Forum Nowej Gospodarki, które 10 czerwca 2016 r. zgromadziło w Parku Naukowo-Technologicznym Euro-Centrum prawie 300 osób, a w tym liderów gospodarki, nauki i administracji. Tradycyjnie obyły się też polsko-niemieckie spotkania B2B, w których udział wzięło prawie 60 przedsiębiorstw z Polski, Niemiec i Czech. Po południu odbył się rodzinny piknik z pokazami naukowymi, występami regionalnych artystów i koncertem Carrantuohill.

Konferencje i dyskusje: OZE czy węgiel?

Tematem podejmowanym przez ekspertów w czasie tegorocznego Forum była transformacja energetyki w Polsce Południowej i budowanie miast przyszłości opartych na gospodarce niskoemisyjnej. W trakcie sesji plenarnej: „Miks energetyczny Polski Południowej – strategie i inicjatywy” uczestnicy Forum zastanowili się nad konsekwencjami stopniowego odchodzenia od węgla kamiennego w regionie śląskim i inwestowania w odnawialne źródła energii. Wojciech Saługa, marszałek województwa śląskiego, na samym początku powitał zgromadzonych gości wśród których znaleźli się eksperci z dzieciny energetyki, odnawialnych źródeł energii, zarządcy innowacyjnych spółek, czy władze gmin. Waldemar Bojarun, zastępca prezydenta Miasta Katowice, podkreślił, że spotkania takie jak te na stałe wpisały się w mapę imprez miasta Katowice, które integrują w jednym miejscu wiele środowisk. Johannes Remmel, minister Ochrony Klimatu, Środowiska, Rolnictwa, Natury i Ochrony Konsumenta Nadrenii Północnej-Westfalii, powiedział w trakcie sesji, że mitem jest to, że tylko bogate Niemcy stać na energetyczną transformację, opartą na odnawialnych źródłach energii a Polski nie. O tym, że ważny jest nawet nie tyle sam miks energetyczny, ale przemysł produkcji urządzeń dla OZE i to, że Śląsk może produkować mniej energii, a więcej urządzeń i lepiej na tym wyjdzie – podpowiedział Grzegorz Wiśniewski, prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej. W spotkaniu nie zabrakło także Grzegorza Lipca, przedstawiciela Województwa Małopolskiego, który dał cenne rady walki ze smogiem na przykładzie doświadczeń z Krakowa i obszaru województwa małopolskiego. Roman Trzaskalik, prezes Parku Naukowo-Technologicznego Euro-Centrum skwitował sytuację w regionie następująco – Jeśliby zaproponować górnikom, którzy wchodzą w wiek produkcyjny, innego rodzaju zatrudnienie, to chwili by się nie zastanawiali nad taką alternatywą. Ja sam wywodzę się z górniczej rodziny, więc zostawmy górniczy etos w spokoju i skupmy się dziś na tym, co dla człowieka najważniejsze: pracy i związanych z nią godnych warunkach do życia. Z kolei Jan Olbrycht, poseł do Parlamentu Europejskiego, mówił o znaczeniu polityki i współpracy z ekspertami, którzy winni brać udział w odpowiednim kierowaniu polityką państwa w obszarach gospodarczych, czy innowacyjnych.

Po obradach, już tradycyjnie, przyszła pora na część kulturalną – plenerowy Piknik Nauki i Kultury, którego celem jest budowanie wiedzy i świadomości mieszkańców na temat innowacyjności i energooszczędności w makroregionie. Podczas imprezy pogody i chętnych na zwiedzanie technologicznych wystaw nie brakowało. Dorośli i dzieci mogli znaleźć tam m.in. małą elektrownię napędzaną energią z cytryn, układy elektryczne wykorzystujące odnawialne źródła energii, miniatury urządzeń, takich jak pompy ciepła, panele fotowoltaiczne, czy kolektory słoneczne. Koła naukowe, fundacje ekologiczne, szkoły i uczelnie prezentowały także energooszczędny tryb życia i wykorzystywanie powtórne produktów tzw. recykling, czy sztukę czerpania papieru. Nie zabrakło też stoiska Parku Naukowo-Technologicznego Euro-Centrum, na którym można było zapisać się na wycieczkę po energooszczędnych obiektach, wziąć udział w ekologicznych konkursach z nagrodami lub pobawić się przy specjalnym eko-boxie. Emocjonujące wrażenia samochodowe zapewnił jak zwykle WORD w Katowicach, symulatory dachowania i konkurs wiedzy o ruchu drogowym. Państwowa Straż Pożarna prezentowała swój ekwipunek i strój strażacki, z kolei Komenda Miejska Policji w Katowicach zaprezentowała pokazy pracy psów tropiących przestępców. Kulturalnych atrakcji dostarczyły wokalno-taneczne występy uczniów i nauczycieli z Zespołu Szkół Prywatnych w Katowicach, Miejski Dom Kultury „Ligota”, a także Izabela Sobota (Tkocz) z programu X Factor. Gwiazdą wieczoru był zespół Carrantuohill, który wspólnie z tancerzami z zespołu Salakę przeniósł zgromadzonych uczestników w magiczny świat celtyckiej muzyki. Imprezę poprowadził jak zwykle pogodny „Ślonzok Roku” – Jurek Kiolbasa. Piknik cieszył się dużym zainteresowaniem lokalnej społeczności, a w wielu rodzin z dziećmi, które z atrakcji mogły korzystać do woli i bezpłatnie!

Organizowane od 2012 r. Forum Nowej Gospodarki jest platformą współpracy przedstawicieli wielu branż, wspierającą rozwój „nowej gospodarki” w Polsce. To ponadregionalna inicjatywa skupiająca się na rozwoju innowacyjnych technologii w województwach śląskim i małopolskim poprzez spotkania, dyskusje panelowe i wymianę doświadczeń  pomiędzy liderami gospodarki, nauki oraz administracji.

X Forum Nowej Gospodarki organizowane było pod patronatami wielu ministerstw, mediów i branżowych instytucji. Impreza otrzymała też patronat honorowy Marszałka Województwa Śląskiego Wojciecha Saługi, Marszałka Województwa Małopolskiego Jacka Krupy oraz Prezydenta Miasta Katowice Marcina Krupy. Gospodarzem i współorganizatorem wydarzenia był Park Naukowo-Technologiczny Euro-Centrum, obok przedstawicieli świata nauki (Uniwersytet Śląski, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, Politechnika Śląska) oraz otoczenia biznesu (Stowarzyszenie Krajowego Forum Parków Przemysłowych i Parków Technologicznych, Euro InnoPark).

Wydarzenie wsparte zostało przez Prezydenta Miasta Katowice oraz ze środków z budżetu Samorządu Województwa Śląskiego.

Komentowanie jest wyłączone.